Proč topit dřevem:
- topení je ekologické a šetrné k přírodě
- topení je ekonomické
- velmi pozitivní a příjemné teplo
- dřevo je obnovitelný zdroj energie
- relaxační a uklidňující pohled do ohně
- zahřeje na těle i na duši
- nenáročná skladovatelnost
- při práci s ním je spojen aktivní pohyb
Výhřevnost dřeva závisí na jeho hustotě. Proto tvrdé dřevo s vyšší hustotou je výhřevnější, hoří pomalu a dlouho žhne. Kdežto měkké dřevo s nižší hustotou rychleji vzplane a krásně praská, jednorázově vydá více energie, ale rychle shoří, dlouhodobě méně výhřevné. Měkkého dřeva protopíme větší množství. Tvrdé dřevo je naopak dražší, ale kvalitnější a žádanější.
Jaké dřevo zvolit?
Nejvhodnější je tvrdé dřevo buku, dubu a habru, dlouho hoří a je vysoce výhřevné. Dále z listnatých dřevin je výhřevný javor, jasan a také oblíbená bříza, která brzy vysychá, neprská a nevystřeluje. Z jehličnatých dřevin je výhřevná borovice i oblíbený modřín. Smrkové dřevo rychle hoří, ale brzy vysychá a je velmi vhodné také na roztápění ohně.
Vlhkost palivového dřeva: vyšší vlhkost dřeva způsobuje nižší výhřevnost. To znamená,že část uvolněného tepla vznikající při hoření je využita pro odpaření vody ze dřeva. A tím vysoce vlhké dřevo dává menší výhřevnost. Tzv. čerstvé dřevo má 50-70% vlhkosti. A vyschlé dřevo má 5-20% vlhkosti. Proto lidé, aby mohli ihned topit, musí si zakoupit dřevo vyschlé- 1-3 roky od těžby dle druhu dřevin. Při zakoupení čerstvého dřeva si musí doma ponechat zásobu, kterou každým rokem doplňují dalším dřevem, které během let postupně vysychá.
Vyschlé dřevo vydává vyšší teplotu a déle hoří, nezanáší kamna a komíny(nedehtuje), ušetří tak nemalé ekonomické náklady na vytápění našich domovů.
Jak skladovat?
Skladování zásob dřeva je nenáročné , jen si musíme vyčlenit na našem pozemku či u domu plochu na takové množství, abychom mohli neustále doplňovat požadované topení na vysychání pro náš dům či byt. Dřevo skládáme na vzdušné vyvýšené místo od země, ze všech stran musí cirkulovat vzduch, aby bylo možné správné vysychání. Buď si postavíme vzdušný přístřešek nebo jen dřevo stohujeme a z vrchní části zakryjeme stříškou, aby bylo dřevo chráněno před deštěm a sněhem.